Odstranění tetování: mýty a fámy jsou často zcela nesmyslné

Odstranění tetování mýty a fámy přitahují jako magnet. Zavádějící informace zpravidla najdete v různých diskuzních fórech, ve kterých může diskutovat prakticky kdokoliv tedy i člověk, který ani žádné tetování nemá. Nicméně některé fámy se ujaly natolik, že je řada lidí považuje za pravdivé. Pokud i ve vás hlodá červíček pochybností a chcete mít jasno ještě před návštěvou kliniky, v tomto článku uvedeme nejčastější mýty na pravou míru.

Odstranění tetování: mýty a fámy mohou od zákroku odradit

Odstranění tetování laserem je inovativní metoda, díky které lze eliminovat malé i velké malby prakticky ze všech tělesných částí s minimálním rizikem vzniku jizev. 

Tetování je populární a podle posledních průzkumů se většině Čechů líbí. Kvalita tatérů i používaných inkoustů se za posledních pár let výrazně zlepšila. Zvýšil se také počet zájemců o tetování napříč generacemi. Někteří nadšenci navíc u jednoho obrázku rozhodně nekončí. Hlavním motivem je možnost sebevyjádření a také zaznamenání nějaké významné životní události. 

Člověk ale během života prochází vývojem, a tak se po čase může změnit nejen životní situace ale i vkus a tetování se najednou stává přítěží. 

Ještě před pár lety bylo velmi obtížné zbavit se nežádoucí “kérky”. Dnes lze dosáhnout takřka dokonalého výsledku. Nejde přitom o marketingový trik, laser je ověřený a certifikovaný lékařský přístroj. Nemusíte se tedy obávat žádných extrémních vedlejších účinku ani zklamání, že ani po ošetření laserem nedojde k výrazné změně.

Mýtus č. 1: Odstranění tetování je bolestivé a nebezpečné

V minulosti se tetování odstraňovalo chemickým peelingem, dermabrazí nebo chirurgicky. Všechny tyto metody byly velmi bolestivé a často zanechávaly na pokožce jizvy. Lékařský laser prostupuje hluboko do pokožky, kde rozbíjí inkoust na mikročástice, které pak z těla vyloučí imunitní systém. Pracuje tedy na zcela jiném principu. Samotná aplikace je ve srovnání s předešlými procedurami relativně bezbolestná. Moderní laser je vybaven chladicím zařízením, které pokožku znecitliví a lékař může na pokožku nanést i lokální anestetikum. 

Mýtus č. 2: Odstranění tetování je velmi drahé

Cena aplikace se odvíjí od velikosti tetování. Náklady na eliminaci malých obrázků začíná na 1 200 Kč, velké ornamenty jsou dražší, vyjdou až na 13 000 Kč za jednu aplikaci. Pro maximální výsledek je zpravidla nutné aplikace 4 až 6 krát opakovat. Pokud nemůžete zaplatit celou sumu najednou, některé vybrané kliniky nabízí možnost výhodných splátek.

Mýtus č. 3: Odstranění tetování je úplně bezbolestné

Vnímání bolesti je velmi individuální. Citlivější jedinci mohou cítit štípání nebo pálení. Tyto nepříjemné pocity lze zmírnit nebo zcela eliminovat nanesením lokálního anestetika a použitím chladicích hlav. Oba tyto prostředky lze kombinovat a tím zajistit klientovi maximální pohodlí během zákroku.

Mýtus č. 4: Odstranění tetování je rychlé a jednoduché

Rychlost opět závisí na velikosti a také druhu tetování. Celý proces je pak běh na dlouhou trať, protože je nutné mezi jednotlivými aplikacemi dodržovat časové rozestupy a sezení absolvovat minimálně 4krát. Ke konečnému výsledku se tak propracujete v řádech měsíců.

Mýtus č. 5: Odstranění tetování je úplně bezpečné

Lékařský laser může obsluhovat pouze kvalifikovaný lékař, tím se snižuje riziko nežádoucích poranění na minimum. I přesto, že se jedná o velmi bezpečnou metodu, nelze zcela 100% vyloučit vznik jizev.

Fáma č. 1:  Odstranění tetování může způsobit rakovinu

Ošetření laserem nezpůsobuje rakovinu. Naopak nekvalitní tetovací inkoust může obsahovat toxické látky. Nicméně pokud se již léčíte s onkologickým onemocněním, není pro vás aplikace laseru vhodná.

Fáma č. 2: Odstranění tetování může způsobit jizvy

Při použití laseru je riziko vzniku jizev minimální, nicméně zjizvení nelze zcela vyloučit, protože k němu za určitých podmínek ve výjimečných případech může dojít.

Fáma č. 3: Odstranění tetování může vést ke ztrátě pigmentu v kůži

Moderní laserová zařízení nepoškozují okolní tkáň, riziko ztráty pigmentu a jizev je tedy velmi malé. Ke ztrátě pigmentu může dojít pouze při neodborném používání laseru nebo nedodržením následné péče (cílené slunění ošetřených míst atd.).

Veškeré pochybnosti vždy konzultujte s lékařem

Ošetření laserem je objektivně považováno za velmi bezpečnou a účinnou metodu odstraňování tetování. Lékař vás před zákrokem upozorní na možné kontraindikace a vysvětlí vám, jak postupovat před i po každé aplikaci. Při dodržení všech doporučení je riziko nežádoucích účinků minimální.

 

Máte už první ošetření za sebou? Sdílejte vaše dojmy a zkušenosti s ostatními čtenáři.