Přemýšlíte, jak nabrat svalovou hmotu? Ukážeme vám 5 cviků, které jsou považovány za nejúčinnější!

Zdá se vám, že nejste právě v ideální kondici a chcete s tím něco udělat? Pokoušíte se zjistit, jak byste mohli co nejspolehlivěji nabrat svalovou hmotu? Rozhodli jste se být zase fit? To je chvályhodné! Optimálně vyvinuté svalstvo má totiž pro člověka zásadní význam. A určitě teď nemáme na mysli fakt, že díky němu lépe vypadáme. I když i to je samozřejmě příjemné. Mnohem důležitější je ale skutečnost, že díky dostatečnému množství svalové hmoty naše tělo funguje, jak má. Jsme díky tomu zkrátka zdravější!

A jak se co nejrychleji dostanete do kondice? Jak získáte bicepsy, vypracované břicho nebo pevný zadek? Ukážeme vám cviky, o jejichž mimořádné efektivitě nemůže být pochyb. Prostě takové, které vás dovedou k cíli rychle a spolehlivě!

Nabrat svalovou hmotu může téměř každý

Není pochyb o tom, že člověk s vypracovaným tělem vypadá mnohem lépe než někdo, kdo zná sport nebo jinou fyzickou aktivitu pouze z televize. Pěkné svaly zkrátka dělají divy. A mít je může v podstatě každý. Chce to ale trochu zabrat, když se má například z obézního jedince stát bezmála kulturista. Ale jde to.

Jak jsme však zmínili hned úvodem, přitažlivý vzhled je sice fajn, ale ještě důležitější je to, že dostatek svalové hmoty přispívá k lepšímu fungování celého organismu. Existují dokonce odborné studie, ve kterých se tvrdí, že více svalové hmoty znamená delší a zdravější život. Zejména s přibývajícím věkem se pak díky jejímu dostatečnému množství prý významně snižuje riziko úmrtí. Jako motivace k cvičení to nezní špatně. Co říkáte?

Vytrvalost a komplexní přístup

Zdravé a pevné tělo obvykle není zadarmo. S tím jistě budete souhlasit. Kdo chce svaly, musí pro to něco udělat. Že vám už není dvacet a máte trochu strach, jak budete pravidelné cvičení zvládat? Obavy stranou! Začít s posilováním, na to není nikdy pozdě. Musíte ale vědět, jak na to. A co je tedy nejdůležitější? Někdo by asi řekl, že vytrvalost. A měl by v podstatě pravdu. Je tu však ještě jedna věc, které má pro úspěch zásadní význam. Je to komplexní přístup! Zkrátka se nesmíte zaměřit pouze na bicepsy nebo procvičovat jen břicho či zadek. Zapojit musíte celé tělo! Za chvíli uvidíte, jak se to dělá.

Naučte se 5 nejúčinnějších cviků!

Vytrvalost a komplexní přístup. To jsou základní předpoklady k tomu, abyste nabrali svalovou hmotu tím správným způsobem. Tedy přiměřenou rychlostí a především rovnoměrně! Aby se vám to podařilo, naučte se těchto 5 cviků:

1. SHYBY – posilují především tyto svaly: široký zádový, dále trapézový a také lopatkové a rombické

Uchopte hrazdu. Lopatky stahujte dolů a k sobě a začněte s přitahováním. Lokty směřují dolů, hrudník vpřed směrem k hrazdě. Krk držte svisle, nevystrkujte bradu! Dolů se spouštějte vždy lehce a plynule. Pravidelně dýchejte!

2. DŘEPY – slouží k posílení hýžďových svalů, stehen, lýtek a také ke zpevnění středních partií těla

Držte hlavu vzpřímeně, záda rovná a paty na zemi. Chodidla mějte na šíři ramen. Při poklesu vysuňte zadek za sebe a kolena ohýbejte maximálně do pravého úhlu. Nadechujte se při pohybu dolů a silný výdech udělejte až se opět napřímíte!

3. BENCH-PRESS – vám pomůže vypracovat velký i malý prsní sval a také deltový nebo trojhlavý pažní

Lehněte si na lavici, činku držte v napnutých pažích (nadhmatem). Činku pravidelně spouštějte na prsa a zase ji zdvihejte až do napnutých paží. Cvik provádějte pomalu a plynule. Pánev musí být lehce podsazena a přitlačena k lavici, nohy pevně opřené o zem, lokty do stran

4. TLAKY NA RAMENA (s velkou činkou)  – budují tyto svaly: deltové, tricepsy, horní část prsních svalů a rovněž trapézový

Chodidla rozkročte na šíři ramen, pomalu a plynule zvedejte činku nad hlavu a zase ji zvolna spouštějte až k horní části prsou (musí se jí dotknout)

5. MRTVÝ TAH – je obzvláště účinný, protože procvičuje kvadricepsy, lýtka, hýžďové svalstvo, trapézy i ramena

Stůjte pevně, zaujměte mírný podřep a obouručnou činku zvedejte zvolna ze země do vzpřímené pozice 

Nepodceňujte význam správné stravy!

Chcete mít vypracované svalstvo? Pak byste měli vědět, že samotné cvičení obvykle nestačí. Abyste dosáhli svého, musíte nejen cvičit, ale také sledovat, co jíte. Budování svalové hmoty vyžaduje hlavně přísun kvalitních bílkovin. Ve vašem jídelníčku by proto nemělo chybět maso, a to jak drůbeží, tak i hovězí nebo libové vepřové. Dopřávejte si ryby a mořské plody, vejce, luštěniny a ořechy. Nezapomeňte ani na celozrnné obiloviny a na kvalitní mléčné produkty! Optimální jídelníček je nesmírně důležitý a nevíte-li si s ním rady, klidně se obraťte na nějakého výživového specialistu. Vyplatí se to!

Nezapomeňte odpočívat!

Fakt, že chcete zesílit, ještě neznamená, že si od cvičení ani na chvíli neodpočinete. Pravidelný a vydatný odpočinek je pro zvětšení objemu svalové hmoty stejně důležitý jako samotné cviky! Důkladná regenerace je pro úspěch vašeho snažení zkrátka zcela nezbytná! Tak na to pamatujte!

 

Začínáte s posilováním úplně poprvé? Nebo už máte v tomto směru alespoň nějaké zkušenosti?