Jak najít nejlepší prodejce vína v Praze

Jak to vlastně s prodejem vína Praha, potažmo celá Česká republika má? Taky si myslíte, že Češi jsou národ pivařů? Omyl! Podle relativně nedávného ( z roku 2021) průzkumu agentury Focus se k němu hrdě hlásí o 10 % více konzumentů než k vínu. Za to lepší si neváhají připlatit, z hlediska genderu lze spokojeně konstatovat, že chutná ženám stejně jako mužům, a pokud můžeme použít model třídní společnosti, víno pijí spíše ti výše postavení. Tolik výzkum. Co z toho plyne? 

Že kdysi oblíbená anekdota moravských vinařů o třech kategoriích vína (výborné – dá sa – dá sa pro Pražáky) už dávno ztratila svou pointu. Výrobci moravských vín se naopak musí hodně snažit, aby uspokojili chuťové pohárky obyvatel hlavního města, protože možnost nákupu jiného druhu určitě mají. Jaký prodej vína Praha nabízí? 

Je nejlepší prodejce vína z Moravy?

Nechceme se dotknout Karla IV, ani jeho oddaných epigonů, kteří se snaží někde mezi zástavbou či na periferii vypiplat pár bobulí, V Praze, potažmo v Čechách se vínu nedaří. V tomto ohledu Moravěnka vede na celé čáře. A po vzoru hory, která nebude čekat, až k ní Mohamed dorazí, se moravská vína dají v Praze snadno koupit. Trh velkoměsta, ať si o něm venkov myslí, co chce, představuje velký potenciál. 

A co zbytek světa? 

Jenže víno je globální komunita a těžko očekávat, že si zahraniční vinaři nechají ujít svou příležitost na českém trhu jenom proto, že Češi jsou konzervativci a patrioti, kterým (zatím) moravský mok chutná nejvíc. A dělají dobře. Jakmile jednou člověk objeví kvality vína a přijme ho za své k pravidelné konzumaci, dříve nebo později pocítí potřebu vyzkoušet něco nového. Vždyť každý milovník vína musí ochutnat nápoj z révy, která vyrůstala ve sladké Francii – a proč ho neporovnat s chilskou nebo australskou odrůdou? Tak se dá cestovat, aniž byste opustili pohodlí domova. 

Jak najít nejlepšího prodejce – má všechno, na co máte chuť!

Z toho důvodu můžete v supermarketech a různých kamenných prodejnách s vínem narazit na vína ledajakého původu. Když budete mít štěstí, prodávající personál bude umět o produktech pohovořit a poradit vám, nebo dokonce dostanete možnost degustace. 

Je ale kuriózní představa, že byste toho nejlepšího dodavatele hledali obcházením obchodů a ochutnáváním všude tam, kde je to možné. Víte, kde se vybírá z úplně největší nabídky, aniž byste museli procházet kolem nekonečných regálů naplněných nepřehledným množstvím lahví? Na internetu. 

Stránky e-shopu se dobře procházejí

Nejlepší způsob, jak zjistit ceny a kvalitu vína v Praze a jak porovnat služby prodejců vína, jinými slovy jak najít na svůj stůl toho nejlepšího dodavatele, strávit trochu času brouzdání na internetu. Se zcela kompletní nabídkou sortimentu se můžete seznámit na stránkách každého e-shopu a kromě ceny se na nich dozvíte vše o víně i o způsobu dodání a platby.  Internetové cenové srovnávače  do svých výsledků zřejmě započítají i ceny vín z kamenných obchodů, každopádně platí, že z obrazovky počítače nebo displeje mobilu si snadno uděláte obrázek o možnostech, které pro prodej vína Praha má.

Nejlepší je ten, kdo se vyzná 

Jak tedy najít toho nejlepšího prodejce vína? Slovo nejlepší je subjektivní pojem, a jak známo, není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Ale ten, kdo chce prodávat víno v 21. století, by měl  splňovat tato kritéria: 

  • vstřícnost novým technologiím, možnost online prodeje na nejvyšší úrovni
  • zkušenosti  s prodejem vína v zahraničí a nezanedbatelné množství zahraničních kontaktů a referencí
  • sortiment pro různé společenské vrstvy, luxus i cenovou dostupnost

Kladný vztah k vínu a erudované porozumění jeho vlastnostem je pro každého prodejce  samozřejmostí. Jakmile zjistíte, že je víno pro prodejce jenom zboží, zamiřte raději o dům dál.  

Víte, od koho kupujete víno?